POS A.Ş. Artık Bir Toshiba Global Commerce Solutions Şirketi

POS A.Ş., yeni oluşumu ve gelecek stratejilerini anlattı

POS Perakende Otomasyon Sistemleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. (POS A.Ş.), Toshiba TEC’in, IBM Perakende Mağazacılık Çözümler Grubu’nu satın almasının ardından kurulan Toshiba Global Commerce Solutions şirketine geçiş sürecini 1 Ekim 2012 tarihinde tamamlayarak, yeni organizasyonunu ve gelecek yol haritasını anlattığı bir etkinlik düzenledi.

Toshiba TEC Nisan 2012’de IBM Perakende Mağazacılık Çözümler Grubu’nu 850 milyon dolara satın alarak %80.1’i Toshiba TEC’e, %19.9’u IBM’e ait ve perakende sektöründe çözümler üretecek olan Toshiba Global Commerce Solutions şirketinin kurulacağını duyurmuştu. Duyurunun ardından, satın alma sürecinin birinci etabı geçtiğimiz Temmuz sonunda ABD, Kanada, Meksika ve Avustralya’da finalize edildi. Ekim ayı itibarıyla, içinde Türkiye’nin de yer aldığı 11 ülkede iş operasyonlarının Toshiba Global Commerce Solutions şirketine devir süreci tamamlandı.

1993 yılından bu yana perakende sektörünün farklı segmentlerindeki perakendeciler için uçtan uca çözümler sunan POS A.Ş., Eylül 1998’den beri bir IBM şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmekteydi. Akıllı Ticaret konsepti altında bütünleşik çözümler sunmaya odaklanan vizyonuyla, 1 Ekim 2012 itibariyle Toshiba Global Commerce Solutions şirketi olan POS A.Ş. yeni organizasyonun bir parçası olarak Akıllı Ticaret’e yönelik ürün ve çözümleri pazara sunmaya devam ediyor.

Bu geçişi ve yeni oluşumun POS A.Ş.’ye etkilerini değerlendiren POS A.Ş. Genel Müdürü Feridun Yugaç: “Yeniden yapılanma döneminde kritik önemdeki iş fonksiyonlarımızın geçişini bu yapıya uygun olarak sağladık ve müşterilerimize kesintisiz hizmet ve destek vermeyi başardık. İçinde yer aldığımız yeni organizasyon perakendecilere küresel olarak yenilikçi çözümler sunma yeteneğimizi artırmak için bir fırsattır. Perakendecilerin bugün hızla değişen iş ortamına uyum sağlamalarına olanak tanıyan ve aynı zamanda gelecek için esnek kalmalarını sağlayacak çözümler sunmak gerekiyor. Biz de yenilenen kimliğimizle, perakendecilik sektöründe var olan ve gelecekteki müşterilere uçtan uca yenilikçi çözümler sunmaya yoğunlaşacağız. Bu vizyonun ve gelecek dönem stratejilerimizin temelinde Akıllı Ticaret yer alıyor. Bundan sonraki dönemde daha da güçlenerek yolumuza devam edeceğimizi gururla belirtmek isterim” dedi.

Türkiye perakende sektöründeki firmaların yüzde 49’u mali onaylı POS A.Ş. donanım ve yazılım ürünlerini kullandığını söyleyen Yugaç, “Özellikle yazarkasa ve yazılım çözümleriyle perakende sektöründe yaygın olarak tercih edilen markamız, Türkiye’de farklı ölçeklerde yaklaşık 3.700 müşteride 7.000’i aşkın lokasyonda, 42.000’den fazla IBM POS terminaline hizmet veriyor” dedi.

İş ortakları etkilenmeyecek
Yeni yapılanma ile Türkiye’de ki iş ortaklığı yapısının hiçbir değişikliğe uğramandan devam edeceği bilgisinin de verildiği toplantıda 2013’ün son çeyreğine kadar Türkiye’de ki yazarkasaların IBM markası ile piyasaya verilmeye devam edeceğini söyleyen Yuğaç, “Maliye Bakanlığı’nın kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında yayınladığı tebliğ gereğince 2015 yılının sonuna kadar ‘Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz’ kapsamında ki yenileme, upgrade için POS A.Ş.’nin hazırlıklarını 2013 yılında tamamlayarak müşterilerinin ihtiyacını tamamlamak istediğini de söyledi.

POS Yardım Masası’na 365 gün 08:30-23:30 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

POS Yardım Masası