Yazarkasa Pos’ta dönüşüm başlıyor

Eski tip yazarkasalar yerini POS ve yazarkasa özelliği olan yeni nesil ürünlere bırakıyor. 1 Nisan tarihinde büyük işletmelerle başlayacak olan dönüşüm kademeli olarak 1 Ocak 2017 tarihinde küçük esnafla son bulacak…

Eski tip yazarkasalar 2016 yıl sonunda tarih olacak. Artık hem POS hem de yazarkasa özelliği olan yeni nesil yazarkasalar hayatımıza giriyor. Bu sayede eve tüp, pizza veya su istediğinizde artık kapınızda rahatlıkla kredi kartınızla ödeme yapabileceksiniz. Yemek yemeğe gittiğiniz küçük bir restoranda bile kredi kartı ile ödeme yapmak için kasaya gitmek zorunda kalmayacaksınız. Çünkü en büyüğünden en küçüğüne tüm esnaf artık hem POS hem de yazarkasa özelliği olan yeni nesil yazarkasa kullanmak zorunda kalacak. Ancak daha da önemlisi kredi kartı kullanımını teşvik edecek olan yeni nesil kasalar Türkiye’nin önemli sorunu olan kayıt dışı ekonomiye de ağır darbe vuracak. Yeni nesil yazarkasalara geçiş süreci yaklaşık bir yıl uzadı. Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen bir tebliğ ile 2013 yılında başlayan yazarkasa POS dönüşümü 2015 yılsonunda son bulacaktı. Tüm hesaplar bunun üzerine yapılmıştı. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından dönüşüm süreci 2016 yılsonuna kadar uzatıldı. Geçiş süreci ise büyüklerden başlayarak küçüklere doğru kademeli oldu. Buna göre 1 Nisan 2016 tarihinde 2014 yılı satışları ve gayrisafi iş hasılatı 1 milyon TL’yi aşan büyük mükelleflerin yazarkasa POS’a geçmesi zorunlu tutuldu. En küçük esnaf grubu içinse son tarih 1 Ocak 2017 olacak.

Bugün Türkiye’de kayıt altında yaklaşık 2.4 milyon adet yazarkasa POS terminali bulunuyor. İlk etapta bunların yaklaşık 420 binde değişim gerçekleşmiş durumda. Basit bir hesapla 2016 yılında kademeli olarak değişmesi gereken POS adedinin yaklaşık 2 milyon olacağı tahmin ediliyor. Ancak üretici firmalar ve bankalara göre bu yıl içinde değişecek potansiyel yazarkasa POS adedi yaklaşık 1.7 milyon. İşte bu büyük pazar yazarkasa POS üreticilerinden bankalara kadar her kesimin iştahını kabartıyor. Yazılım firmaları işletmelere farklı avantajlar sağlayan ve sektörlere özel yazılımlar için çalışırken, makine üreticileri ise hafif, sağlam, rahat kullanımlı ve avantajlı özelliklerle donattıkları makineleri üretmek için adeta birbiriyle yarışıyor.

TOSHIBA MAĞAZALARA ÖZEL POS

Toshiba, market ve indirimli (discount) market zinciri uygulamaları, restoran/self servis ve masada yemek hizmeti veren yiyecek içecek, eczane, sinema, otopark, büfe özellikli mağazacılık uygulamaları ile kolay entegre olan yeni nesil yazarkasalar üretiyor. Toshiba’nın 4610-2NF Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazı’nın, hem fiş hem de belge düzenleyen çift istasyonlu yazıcısı ile perakende sektörü için ideal olduğunu söyleyen POS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Gülümhan Akalın “Toshiba Tcx/Sure POS 700, Tcx/Sure Pos 300, SurePOS 500, TCxWave ise, kasiyersiz kasa modelleri ile GMP3 üzerinden çalışıyor. Bu modellerde mağazacılık uygulamaları ile kolay entegrasyon sağlıyor. Toshiba 4610-2NF YNÖKC, sahip olduğu 15 yıl mali sertifika ömrü, 100 milyon satır EKÜ kapasitesi, 1 milyon PLU sayısı ile en az 10 yıl kullanım ömrü sunuyor” diyor. Gülümhan Akalın’ın verdiği bilgiye göre, Toshiba 4610-2NF modeli POS A.Ş. ve çözüm ortakları tarafından satışa sunuldu.

POS Yardım Masası’na 365 gün 08:30-23:30 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

POS Yardım Masası