YAZARKASA POS’TA SIRA KÜÇÜKLERDE

Yeni nesil yazar kasa POS’a geçişte sıra en küçük boy işletmeler ve esnafa geldi. Pazardan pay kapmak isteyen POS üreticileri ve bankalar, müşterilerine 24 ay vade, para veya para puan, indirim ve hediyeler vermeye başladı. Kampanyalar temmuz ve ağustos ayında sürecek… Eski tip yazarkasalar neredeyse tarih oldu. Küçüğünden büyüğüne birçok işletme yeni nesil yazar kasalara geçişi tamamladı. Ancak bir o kadar firma da kalan son yasal sürelerini kullanıyor. Önlerinde sadece 5.5 ay gibi kısa bir süre kaldı. Konuyu yakından takip etmeyenler için kısaca hatırlatmak gerekirse; yeni nesil yazarkasa POS’a geçiş takvimi 2015 yılının son günlerinde değişti. Daha önce yeni nesil yazar kasalara geçiş için son tarihi 2015 sonu olarak açıklayan Hükümet, özellikle küçük işletmeleri düşünerek bu süreyi bir yıl uzattı. Yani tüm işletmeler için son tarih 1 Ocak 2017’ye ötelendi. Ancak yine küçük esnafın talebi ile kademeli geçiş kararı alındı. Buna göre 2014 yılı satışları ve gayrisafi iş hasılatı 1 milyon TL’yi aşan büyük mükelleflerin en geç 1 Nisan 2016 tarihinde yeni nesil yazarkasa POS’a geçmesi zorunlu tutuldu. Yani şu anda büyük mükelleflerin tamamı işletmelerinde yazarkasa POS kullanmaya başladı. Küçük esnaf içinse son tarih 1 Ocak 2017’de dolacak.

2.4 MİLYON YAZARKASA VAR

Resmi verilere göre, bugün Türkiye’de kayıt altında yaklaşık 2.4 milyon yazarkasa POS terminali var. Ancak yazarkasa üreticisi firmalar satış rakamlarını açıklamadığı için bugün bu kasaların ne kadarının yeni nesil yazar kasalarla değiştiği net olarak bilinmiyor. Sektör temsilcilerinin tahminine göreyse Anadolu’da bulunan en küçük esnaf hala eski tip yazar kasa kullanıyor. Bunların sa yısının bir milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Yani gerek yazarkasa POS üreticileri, gerekse bankalar için hala çok büyük bir pazar var.

KAMPANYALAR SÜRÜYOR

Yasal sürenin dolmasına 5.5 ay kalmasına rağmen hala pazarda yaklaşık 1 milyon yazarkasaya ihtiyaç olması üretici firmalar arasında rekabeti kızıştırmış durumda. Pazardan daha çok pay kapmak isteyen üreticiler temmuz ve ağustos aylarında birbiri ardına cazip kampanyalar düzenlemeye başladılar. İndirimlerin yanı sıra 24 aya varan vade imkanları, anlaşmalı bankaları kullananlara para veya para puan hediyeleri gibi çok sayıda cazip fırsat sunuyorlar. Para Dergisi olarak biz de halen yeni nesil yazar kasalara geçmemiş esnaf için yeni nesil yazar kasaların teknik özelliklerini, fiyatlarını ve kampanya koşullarını araştırdık…

POSA.Ş. PERAKENDECİLERE ÖZEL

POS A.Ş. tarafından pazara sunulan yeni nesil ödeme kaydedici Toshiba 46102NF cihazı, hem fiş hem belge düzenleyen çift istasyonlu yazıcısı ile özellikle perakendecileri hedefliyor. Kullanıcılarına hızlı ve güvenli cihazlar sunmayı hedeflediklerini söyleyen POS A.Ş. Genel Müdürü Feridun Yuğaç, ürünlerin belli başlı teknik özellikleri hakkında şu bilgileri veriyor: “Toshiba Tcx/SurcPOS 700, TCx/SurePos 300, SurePOS 500, TCxWave, kasiyersiz kasa modelleri ile GMP3 üzerinden çalışıyor Market ve indirimli (discount) market zinciri uygulamaları, restoran/self servis ve masada yemek hizmeti veren yiyecek içecek. eczane, sinema, otopark, büfe özellikli mağazacılık uygulamaları ile kolay entegrasyon sağlıyor.” Yuğaç, POS A,Ş,‘nin piyasaya sunduğu yazarkasa POS’ların her birinin farklı özellikleri bulunduğuna da vurgu yapıyor. Örneğin, Toshiba 4610-2NF, 150 km. kafa ömrü, 1.5 milyon kesici ömrüne sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Söz konusu cihaz 15 yıl mali sertifika ömrü. 100 milyon satır EKÜ kapasitesi, 1 milyon PLU sayısı ile en az 10 yıl kullanım ömrü sunuyor. Yine Yuğaç’ın verdiği bilgiye göre Toshiba 4610-2NF ise, ödeme noktası olmanın yanı sıra Genius Perakende Satış Uygulamaları ile gelişmiş kampanya, müşteri&puan sistemi ve otomatik iade işlemleri sayesinde, perakendecileri hedefliyor.

POS Yardım Masası’na 365 gün 08:30-23:30 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

POS Yardım Masası