POS A.Ş.’nin Toshiba marka yeni nesil ödeme kaydedici cihazları pilot uygulamalarda sınıfı geçti!

İstanbul’daki farklı alışveriş merkezlerinde denemeye alınan Toshiba 4610-2NF yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar uzun ömür ve uygun maliyet avantajlarıyla 2016’da eski nesil yazarkasalarını yeni nesil sabit yazarkasalarla değiştirmek zorunda olacak perakende işletmelerinin iş verimliliğini artıracak.

22 yılı aşkın süredir perakende sektöründe yer alan farklı segmentlerdeki perakendeciler için POS yazarkasa donanım ve yazılım ürünleri sunan POS A.Ş., 2016 yılıyla itibarıyla tüm perakende işletmelerinin edinmek zorunda olduğu yeni nesil ödeme kaydedici sistemlere yönelik yeni ürünlerini piyasaya sunmaya hazır.

Yeni nesil ödeme kaydedici sistem dönemi başlıyor

İlk olarak 2013 yılında perakendecilerin gündemine gelen yeni nesil ödeme kaydedici sistemlerin kullanımı, yasal mevzuat gereği 2016’dan itibaren tüm Türkiye’de zorunlu hale gelecek. Kayıtdışı ekonomi ile mücadele stratejisi kapsamında getirilen bu zorunlulukla eski nesil ödeme kaydedici sistemlerin yerini, üst düzey güvenlik seviyesine sahip ve istenilen anda tüm işlem bilgilerini Gelirler İdaresi Başkanlığı’na iletme becerisi ile donatılan yeni nesil ödeme kaydedici sistemler alacak. Konuya ilişkin tebliğin yayınlandığı ilk günden bu yana ödeme kaydedici sistem sektöründe faaliyet gösteren birçok firma yeni nesil ödeme kaydedici sistem onayı almak için TÜBİTAK ve Maliye Bakanlığı’na müracaat etmişti. Gerekli izinleri alan ilk firmalar arasında yer alan POS A.Ş. 2013 yılından bu yana geliştirdiği yeni nesil ödeme kaydedici sistemlerini bilgisayar bağlantılı sabit masaüstü yazarkasalara geçmekle yükümlü işletmelerin beğenisine sunacak.

Pilot uygulamalar başladı

2012 yılından bu yana Toshiba Global Commerce Solutions çatısı altında faaliyetlerini sürdüren POS A.Ş. yeni nesil ödeme kaydedici sistemlerinin pilot uygulamalarını gerçekleştirdi. Toshiba 4610-2NF yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar, POS A.Ş.’ye ait SurePOS ve TCx terminalleriyle GMP3 ile bağlantılı olarak 4 Aralık tarihinden itibaren çalışmaya başladı. Süreç kapsamında 4 Aralık tarihinde D&R Trump Towers Mağazası, 9 Aralık tarihinde Çağlayan Market ve 11 Aralık tarihinde Özdilek Viaport AVM, sonrasında Özdilek Özlüce, Özdilek Geçit mağazalarında gerçekleştirilen cihaz kurulumları, 4.000’e yakın POS A.Ş. müşterisini kapsayacak şekilde ilerleyen günlerde de devam edecek.

Uzun ömür, uygun maliyet

POS A.Ş. Genel Müdürü Feridun Yuğaç’a göre yeni nesil ödeme kaydedici cihaz seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken unsurlar uzun ömürlülük ve uygun maliyet. Yeni yasal düzenlemede ödeme kaydedici cihazların değişim süresinin 10 yıl ile sınırlandığını hatırlatan Yuğaç, “Cihazın uzun ömrü, donanım kalitesine işaret eder. Kimi cihazın rulosu az ya da fazla olabilir, kimi cihaz yüksek donanımlı gibi görünürken iki yılda ömrünü tamamlayabilir. Biz müşterilerimize 10 yıl boyunca ilk günkü kadar hızlı ve güvenli çalışan cihazlar sunuyoruz” diyor. Farklı perakendecilerde pilot uygulamaya alınan Toshiba 4610-2NF yeni nesil ödeme kaydedici cihaz, 150 km. kafa ömrü, 1,5 milyon kesici ömrüne sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ürün,  dayanıklılığı ve hızıyla fark yaratıyor.

Tüm Türkiye’ye servis

Gıda, tekstil, konuk ağırlama gibi sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin ödeme kaydedici ihtiyaçlarını tek donanımla karşılamayı hedefleyen Toshiba 4610-2NF, POS A.Ş.’nin Türkiye çapında 44 lokasyonu kapsayan servis ağının avantajlarını da sunacak. Cihaz kurulumunun sağlıklı bir kullanım ömrü için tek başına yeterli faktör olmadığının altını çizen POS A.Ş. Genel Müdürü Feridun Yuğaç, “Servis ve yazılım faktörleri sağlıklı bir kullanım için büyük önem taşıyor. Türkiye çapındaki servislerimizle işletmelerin işlerini aksatmadan cihazlarını kullanabilmelerini sağlıyoruz. Yazılımımızı da kurum içinde üretiyoruz. Bu sayede müşterilerimize daha kaliteli ve avantajlı hizmet götürebiliyoruz” diye belirtiyor.

POS A.Ş. hakkında

POS A.Ş., perakende sektöründe yer alan farklı segmentteki perakendeciler için POS yazarkasa donanım ve yazılım ürünleri, kuruluş, destek, proje yönetimi, danışmanlık ve bakım hizmetleri kapsamında uçtan uca çözümler sunmaktadır. POS A.Ş. tarafından geliştirilmiş olan mağazacılık ön ofis yazılımı olan Genius uygulamaları, POS yazarkasa donanımları üzerinde yurtiçinde ve yurtdışında uluslararası müşterilerde olmak üzere pek çok perakendeci tarafından kullanılmaktadır. POS A.Ş. 1993 yılında POS Perakende Otomasyon Sistemleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. IBM Türk Ltd.Şti. ve Aytaş A.Ş. ortaklığı ile kurulmuştur. Nisan 2012’de Toshiba TEC’in IBM Perakende Çözümler ve Hizmetler grubunu satın alacağını duyurmasının ardından Ağustos 2012’de ilk grup ülkelerin yeni kurulan Toshiba Global Commerce Solutions’a geçişi gerçekleşmiştir. 30 Eylül 2012 itibarıyla ikinci grup ülkelerle birlikte Türkiye de geçişini tamamlamıştır. Böylece, aynı organizasyon yapısı ve unvanı korunarak, POS A.Ş.’nin hisseleri IBM’den Toshiba Global Commerce Solutions’a devrolmuştur.

POS Yardım Masası’na 365 gün 08:30-23:30 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

POS Yardım Masası