Toshiba TEC, IBM’in Perakende Mağazacılık Çözümlerini satın alıyor

Dünyanın lider perakende satış noktası sistemleri ve çözümleri şirketi Toshiba TEC, IBM Perakende Mağazacılık Çözümleri birimini alacağını duyurdu. İşlemin tamamlanmasından sonra, Toshiba TEC donanım, yazılım ve bütünleştirilmiş mağaza içi çözümler sağlayan, dünyanın en önde gelen perakende mağazacılık sistemleri şirketi haline gelecek ve Akıllı Ticaret’i dünya çapındaki perakendecilere ve onların müşterilerine taşımak için IBM ile işbirliği yapacak. Yaklaşık 850 milyon ABD Doları değerinde satışın 2012 yılının ikinci çeyreğinin sonunda ya da üçüncü çeyreğin başında tamamlanması bekleniyor.

Japonya’nın perakendeciler için satış noktası sistemleri ve teknolojilerinde önde gelen üreticisi Toshiba TEC Corporation, teknoloji devi IBM’in dünya çapında perakende satış noktası çözümleri (POS) sunan Perakende Mağazacılık Çözümleri (Retail Store Solutions; RSS) iş kolunu satın alacağını duyurdu. İşlemin tamamlanmasından sonra, Toshiba TEC donanım, yazılım ve bütünleştirilmiş mağaza içi çözümler sağlayan, dünyanın en önde gelen perakende mağazacılık sistemleri şirketi haline gelecek ve Akıllı Ticaret’i dünya çapındaki perakendecilere ve onların müşterilerine taşımak için IBM ile işbirliği yapacak.

Yaklaşık değerinin 850 milyon dolar olduğu açıklanan satış işlemi kapsamında Toshiba TEC, IBM’in Akıllı Ticaret alanında Premier Çözüm Ortağı olacak ve IBM ile birden fazla yıla yayılan bir sözleşme imzalayacak. Bu girişim, çok kanallı ticaret için artan talebi karşılamak üzere IBM’in kurumsal veri merkezinden, yerel perakende mağazacılığa uzanan kurumsal Akıllı Ticaret çözümlerini ve hizmetlerini ve Toshiba TEC’in müşteriye yönelik POS çözümlerini dünyaya sunacak.

Satın alma işleminin tamamlanmasının ardından Toshiba Corporation’ın bir yan kuruluşu olan Toshiba TEC’in geliştirme, satış ve mağaza içi bakım da dahil olmak üzere RSS’in tüm ticari faaliyetleri bünyesine katacak. Toshiba TEC’in POS operasyonu, dünya çapındaki dağıtım ve satış ağından, müşteriler için gelişmiş ürün ve çözüm seçeneklerinden ve iki şirketin köklü inovasyon birikiminden faydalanacak. İşlemin, 2012’nin ikinci çeyreğinin sonunda ya da üçüncü çeyreğin başında tamamlanması bekleniyor.

Bölgesel ve coğrafi ihtiyaçlarla paralel olarak, dünya genelinde mağazacılık faaliyetleri yürüten kurumlar da dahil tüm perakendeciler, hızla geliştirilecek yeni ürünlerden ve çözümlerden yararlanabilecekler. Toshiba TEC müşterileri planlama, bakım ve hizmetler gibi kapsamlı, diğer bir deyişle “her şeyi bir arada sunan perakende mağazacılığı çözümü” uygulamasından faydalanarak yeni mağazaların devreye alma sürelerini hızlandıracaklar. Perakende Mağazacılık Çözümleri ve Toshiba TEC ürünleri arasındaki sinerji, perakendecilerin küresel gereksinimlerini karşılayan çözümler oluşturacak.

Toshiba TEC’in, IBM RSS satın alma işlemiyle ilgili ayrıntılar:
2011 yılı Perakende Mağazacılık Çözümleri gelirleri, bakım uzmanlarının yanı sıra dünya genelindeki yaklaşık 1.000 çalışanıyla birlikte yaklaşık 1,15 milyar dolara ulaştı. Zamanla bakım uzmanlarının da yerel iş koşullarına tabi olarak ve bölge bilgileri ve danışma süreçlerinin tamamlanmasının ardından yeni şirketlere katılmaları bekleniyor.

2012’nin ikinci çeyreğinde veya üçüncü çeyreğinin başlarında tamamlanması beklenen süreç, yasal gerekliliklerin karşılanmasına, alışılagelmiş işlem kapama koşullarına, bilgi ve danışmanlık süreçlerine tabidir. Benzer bir yaklaşım çeşitli ülkelerde uygun olduğu şekilde uygulanacaktır. İşlem tamamlanıncaya kadar IBM ve Toshiba TEC birbirinden bağımsız olarak faaliyet göstermeye devam edecektir.

Yeni şirketin CEO’su mevcut yapıda IBM Perakende Mağazacılık Çözümleri başkanı Steven D. Ladwig olacak ve mevcut IBM Perakende Mağazacılık Çözümleri yönetim ekibi ile birlikte, Kuzey Carolina’da bulunan Research Triangle Park’ta yer alacak olan ABD genel merkezinden yönetilecek.

POS Yardım Masası’na 365 gün 08:30-23:30 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

POS Yardım Masası